Vitamin D doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava
(međunarodnih jedinica) vitamina D3 po kapsuli
60 kapsula malog su promjera i pravilnog oblika te se lako gutaju
hladno prešano ulje lana s alfa-linolenskom kiselinom
2000 I.U. / 50 mcg
U jednoj Deforte kapsuli nalazi se 2.000 međunarodnih jedinica vitamina D (kolekalciferola) što je jednako 50 mikrograma.
Vitamin D3 s omega-3
masnim kiselinama
Svaka Deforte kapsula u sebi sadrži 198 mg hladno prešanog ulja lana od čega je 99 mg alfa-linolenske omega-3 masne kiseline.
Softgel kapsule
Deforte kapsule malog su promjera i obujma te pravilnog oblika, stoga su prikladne za osobe koje teže gutaju.
Način primjene
Preporuča se jednu Deforte kapsulu uzeti s vodom jedan puta na dan, neovisno o obroku.
VITAMIN D
Vitamin D je spoj topiv u mastima. Apsorbira se u tankom crijevu uz sudjelovanje žuči. Unutar tijela ovaj vitamin prolazi kroz razne transformacije u biološki aktivne metabolite. Ti spojevi cirkuliraju tijelom i budući da su fiziološki slični hormonima, reguliraju funkcije mnogih organskih sustava.
Glavni zadatak vitamina D je održavati konstantnu razinu kalcija u krvnoj plazmi povečavajući njegovu apsorpciju u crijevima, uzimajući kalcij iz kostiju i smanjujući njegovo izlučivanje kroz bubrege. Stoga je vitamin D važan za metabolizam koštanog tkiva.
Iz vanjskih izvora razlikujemo 2 oblika vitamina D, vitamin D2 i vitamin D3.
Vitamin D2 (kalciferol) proizvode biljke i uzimamo ga hranom iako nije pretjerano zastupljen u prosječnoj prehrani.
Vitamin D3 (kolekalciferol) proizvodi se u koži iz 7-dehidrokolesterola pod utjecajem UV zračenja Sunčeve svjetlosti, no također ga unosimo hranom, što je posebno bitno u većini godišnjeg razdoblja kada smo manje izloženi Suncu. Ultraljubičasto zračenje valne duljine 290-320 nm koje prodire u nepokrivenu kožu uzrokuje pretvorbu spomenutog 7-dehidrokolesterola u provitamin D3. Doba dana, oblačnost, sadržaj melanina u koži samo su neki od čimbenika koji utječu na količinu vitamina D stvorenog u koži.
Vitamin D u ljudskom tijelu
Nakon što vitamin D uđe u tijelo, on se dalje transformira. U krvi je njegov najzastupljeniji oblik 25-hidroksivitamin D3 (kalcifediol). On ima važnu ulogu u reapsorpciji kalcija u bubrezima i regulaciji koncentracije kalcija u organizmu. Receptori za kalcifediol nalaze se u gotovo svim tjelesnim tkivima.
Drugi oblik vitamina D je 1,25-dihidroksivitamin D3 (kalcitriol), proizveden u bubrezima iz kalcifediola. To je metabolit koji regulira razinu kalcija u plazmi, potiče sintezu osteokalcina te ima utjecaj na normalnu funkciju imunološkog sustava.
Protektivna svojstva kod respiratornih infekcija
Studije koje su provedene 2020. godine i objavljene u Journal of Infection and Public Health pokazuju kako suplementacija vitaminom D pokazuje zaštitna svojstva kod primjene 25-50 µg dnevno bez izraženih nuspojava. (1)
Smjernice za primjenu vitamina D
Prema hrvatskim Smjernicama za primjenu vitamina D preporučena koncentracija vitamina D u krvi u populaciji trebala bi iznositi 75 nmol/L – 125 nmol/L za optimalnu zaštitu od bolesti. Kod odraslih osoba koje su u riziku za pojavu nedostatka vitamina D preporučuju se preventivne doze vitamina D koje se kreću od 1.500 – 2.000 IJ vitamina D (400 IJ = 10 µg).
Literatura
(1) Ali N. Role of vitamin D in preventing of COVID-19 infection, progression and severity. J Infect PublicHealth (2020)
(2) EFSA (European Food Safety Authority) (2012) EFSA panel on dietetic products, nutrition and allergies (NDA) Scientific Opinion on the Tolerable Upper Intake Level of Vitamin D
(3) Vranešić Bender D, Giljević Z, Kušec V, Laktašić Žerjavić N, Bošnjak Pašić M, Vrdoljak E, et al. Smjernice za prevenciju, prepoznavanje i liječenje nedostatka vitamina D u odraslih. Liječ Vjesn 2016;138:121-132.